מייסד

Founder 

טדי קולק

טדי קולק, ראש העיר ירושלים ומייסד הקרן לירושלים, נולד ב-27 במאי 1911 בעיירה קטנה על גדות נהר הדנובה ונקרא על שם אבי הציונות המודרנית, תיאודור הרצל. בעודו בווינה היה פעיל בתנועה הציונית "החלוץ" ובשנת 1934, בגיל 29, עלה לארץ ישראל והיה ממקימי קיבוץ עין גב. באותה שנה נישא לאשתו תמר. במלחמת העולם השנייה שירת כמקשר בין ארגון "ההגנה" לבעלי הברית במטרה לסייע לארגוני מחתרת יהודים באירופה הכבושה.

במהלך מלחמת העצמאות הוביל מטעם "ההגנה" מבצעים סודיים ואף נסע לאמריקה שם קשר את הקשרים עם אנשים שהיו מוכנים לסייע למדינת ישראל הצעירה.

עם קום המדינה, מונה טדי קולק לתפקיד ראש הדסק האמריקאי של משרד החוץ ולאחר מכן שירת כציר בוושינגטון ואף הוביל את קמפיין גיוס הכספים הראשון של איגרות החוב הישראליות. ב-1952, מונה טדי ע"י ראש הממשלה דאז דוד בן-גוריון למנהל משרד ראש הממשלה, תפקיד בו כיהן כ-12 שנה. ב-1964 עמד בראש פתיחתו של מוזיאון ישראל בעיר הבירה. ב- 1965, כשראש הממשלה בן גוריון ביקש ממנו לרוץ בבחירות לתפקיד ראש עיריית ירושלים, הוא היסס אך לבסוף הסכים. בשנה זו זכה בכהונתו הראשונה והמשיך לכהן בתפקיד זה במשך 28 שנה. בשנת 1966 הקים את הקרן לירושלים במטרה לקדם את התפתחותה של ירושלים כעיר מודרנית, סובלנית, פלורליסטית ומתקדמת.

ב-1967, לאחר מלחמת ששת הימים, טדי קולק הפך לראש העיר הראשון של ירושלים המאוחדת. טדי הבין כי עיר מחולקת לא תוכל לשרוד. הוא הכיר בזכותו של כל אדם לחיות בירושלים ולקחת חלק פעיל בקהילותיה השונות והמגוונות. הוא האמין כי לכל תושב של ירושלים – ללא קשר לאמונה או לאום – יש זכאות לשוויון בקבלת שירותים ואיכות חיים. טדי הצליח לשנות את ירושלים ולהפוך אותה מעיר מוזנחת לבירה פורחת ומובילה. טדי פעל לפתח שכונות חדשות, בנה גנים ציבוריים ובתי ספר ופעל להקמתם של מוסדות תרבות ברמה בינלאומית.

טדי קולק נפטר בגיל 95 והותיר אחריו את אשתו תמר, שהלכה לעולמה בשנת 2013, ושני ילדים -  עמוס ואסנת. הוא היה אחת מהדמויות המשפיעות ביותר בהיסטוריה של ירושלים המודרנית ומדינת ישראל. הקרן לירושלים ממשיכה את חזונו.