פסטיבל "מנופים" התשיעי יוצא לדרך

manofim 2 2017

עבודה של מאיה אטון , ליבי מלא געגועים (יוהן ס' באך), 2017 בתערוכה- מנגד, האוניברסיטה המורמונית

פסטיבל מנופים לאמנות עכשווית בירושלים ייפתח במיקום מסקרן ומפתיע. כל אירועי הפסטיבל פתוחים ללא תשלום לקהל הרחב

"מנופים" – פסטיבל לאמנות עכשווית בירושלים הנתמך על ידי הקרן לירושלים, חוגג את שנתו התשיעית בשלל תערוכות חדשות הנפתחות במקומות ובחללים שונים ולא-שגרתיים ברחבי העיר. הפסטיבל ייפתח בתערוכה "מנגד" המוצגת באוניברסיטה המורמונית בהר הצופים ביום שלישי, 24 באוקטובר, ויימשך חמישה ימים ולילות עם מגוון מרתק של אירועי אמנות ומופעים ייחודיים שהופקו במיוחד עבור הפסטיבל -המשיק את פתיחת  עונת התערוכות בירושלים.

"מנופים" הוא מיזם עצמאי שנולד בסדנאות האמנים מיסודה של הקרן לירושלים, הפועל לקידום אמנות ויצירה בירושלים. זהו מיזם שצמח מהשטח, מאמנים החיים ויוצרים בעיר, ושותפים לו עשרות גלריות ומוסדות תרבות, מאות אמנים ויוצרים מתחומים מגוונים וקבוצות אמנים עצמאיות. כל אלו יוצרים חוויה גדושה של אמנות עכשווית המושכת אליה קהל רב.

מדי ערב במהלך פסטיבל מנופים, תיפתחנה תערוכות חדשות בגלריות ברחבי העיר ויתקיימו אירועי אמנות שיכללו מפגשים עם אמנים מקומיים ובינלאומיים, הרצאות, סדנאות, הקרנות סרטים, סיורים,  תכנית  סרטים ואמנות לכל המשפחה, כנס ירושלים הבינלאומי לאמנות, קונצרטים ומופעי מוזיקה. כל אירועי פסטיבל מנופים לאמנות עכשווית בירושלים - פתוחים ללא תשלום לקהל הרחב (למעט אירועי יום שבת בסינמטק). 

manofim 1 2017

שרה בנינגה,  הקוביה- מפגש, 2017 צילום  שי הלוי 

התערוכה המרכזית של הפסטיבל השנה, תחת הכותרת מִנֶּגֶד -  תיפתח במבנה האדריכלי המרשים של "האוניברסיטה המורמונית" בהר הצופים- רבים מהאמנים המשתתפים בתערוכה מגיבים  בעבודות אל דימויי הנוף האיקוני המרהיב, המשקיף על העיר מהמבנה, בו כל שער וחלון ממסגרים תמונת נוף פנורמית.

בין אירועי הפסטיבל המרכזיים: האמן המקסיקני רודריגו אימז צייר וקולנוען, הנמצא בירושלים במסגרת תכנית השהות הבינלאומית של סדנאות האמנים ירושלים- יחקור במשך חודש את האשפה במזרח ירושלים , יספר על עבודותיו המנתחות אשפה כראי של החברה והתרבות ויציג את סרטו התיעודי "חואן פרוס".  פרויקט "תור לאמן" יעסוק ב"ריטואל" היצירה של האמן בסטודיו ויתאם לקהל לפגישות אישיות עם אמנים מירושלים. סיורי אמנות חד פעמיים במבנים ובמקומות שהכניסה אליהם בד"כ אסורה או מוגבלת. תערוכת ציור ברוח סלון פריז במאה ה-19 עם מאות ציירים ב"קוביה".  כנס ירושלים הבינלאומי לאמנות- "מה עושים עם אמנות?" בהשתתפות האמנית האמריקאית מירל לדרמןיוקליס שבעבודותיה החל משנות השישים, כוננה ז'אנר של אמנות פוליטית ופמיניסטית שנקרא Maintenance Art,  יעל מאירי שמשלב/ת צילום ומיצב ובאמצעותם בוחנת זהויות גבוליות ואת הגוף הקווירי, חברי הקולקטיב אקטיבסטילס שמשתמשים בצילום ככלי לשינוי פוליטי וחברתי, עידן בריר, היסטוריון שחוקר את רצח העם היזידי ופרסם לאחרונה קובץ שירה יזידית עכשווית; כל ערב  בפסטיבל ייחתם עם "המערבל", - רצועה מוזיקלית מיוחדת בה יופיעו יאיר דלאל, תאמר נאפר, ההרכב "אלביסטן" ועוד.  

 מנהלות הפסטיבל: רינת אדלשטיין, לי היא שולוב

 

 

המידע המלא באתר :  http://manofim.org