האינוקצ'וק מגיע לעיר

בעוד שבועיים יוצב בכניסה לבית קנדה (מתנ"ס מורשה) בשכונת מוסררה פסל אבן בעיצובו של האמן הירושלמי והבינלאומי ישראל הדני. הדני זכה בתחרות פיסול בהשראת פסל האינוקצ'וק הקנדי המסמל אחווה, סולידריות וערבות הדדית בין בני אדם.

79374Cce D3cf 469B Adf4 B95e6990ff42

פסלי האינוקצ'וק שימשו את הילידים בצפון קנדה, האינואים, בתור אבני דרך או סימני ניווט. הפסלים הפשוטים הוקמו באזור הקפוא כדי להתריע על סכנה, אזור דייג או הכוונה. בקנדה מדובר בפסלים מפורסמים שאף שימשו כסמל משחקי החורף האולימפיים ב- 2010. במלאת 50 שנה לקרן לירושלים, החליטו ידידי הקרן לירושלים בקנדה, ובראשם לואיס מיץ', לתרום להקמתו של פסל אינוקצ'וק בעיר שיסמל את הקשר החזק והעמוק בין שתי המדינות. המיקום שנבחר היה בגינה הציבורית המשמשת גם ככניסה הראשית לבית קנדה ברחוב שבטי ישראל, מקום שהפך בשנים האחרונות אבן שואבת לצעירים, סטודנטים ותושבי השכונה.  

 

בתחרות לעיצוב הפסל שקיימה הקרן לירושלים בין אמנים ירושלמים זכה במקום הראשון האמן עטור הפרסים ישראל הדני שעבודותיו מוצגות במקומות רבים בארץ ובעולם. על חבר השופטים נמנו נציגי עיריית ירושלים, מוזיאון ישראל, נציגי הקרן ותושבי השכונה. פסלו של הדני עשוי מאבן מסותתת ומתנשא לגובה של למעלה מארבעה מטרים. "בהיותו של האינוקצ'וק גוף מתקשר המעביר לאדם מידע חיוני לשרוד באזור הארקטי הקפוא, הופך האינוקצ'וק ממבנה פיסולי חומרי לגוף מאגי, המנחה את האדם וחורץ את גורלו", הסביר האמן את הרעיון שהוביל אותו לתכנון היצירה. "העבודה מנסה ליצור סינתזה מרתקת בין הקמאי והחדשני, בין האסטטיקה המנוסחת למאגיה".    

 

השופטים כתבו בנימוקיהם כי מדובר בפסל קלאסי המתאים ומתחבר לסביבה בה הוא יוצב. האמן מציג פרשנות המכבדת את המקור מבלי להעתיק אותו. ניכרת השקעה רבה בתכנון ובשימוש בפרופורציות, חומרים, אור וצל".

 

הפסל ייחנך בכנס הבינלאומי שתקיים הקרן לירושלים בעיר במהלך אוקטובר. לטקס החנוכה יגיעו התורמים וידידים של הקרן מרחבי העולם. בתרומה נוספת שגייסה הקרן לירושלים מקנדה, הוחלט לפתח את הגינה הציבורית סביב הפסל ולהוסיף מתקני משחק כושר לטובת התושבים.